Od zeszłego czwartku trwają ogólnopolskie strajki kobiet dotyczące zmian w prawie aborcyjnym

26.10.2020, 12:36

W 80 miejscowościach w naszym kraju oraz w dwudziestu w innych krajach, na manifestacje ruszyły pełnoletnie kobiety, ale także i Panowie na równi z młodymi osobami, w celu zobrazowania rozczarowania odnośnie obwieszczenia Trybunału w odniesieniu do prawa do usunięcia ciąży. 22 października, zgodnie z decyzją Trybunału, usunięcie ciąży w sytuacji nieodwracalnego uszkodzenia embrionu ma być wykluczające się z polską Konstytucją. Od tamtego momentu bez przerwy trwają manifestacje, stawiające sobie za cel uzewnętrznienie braku zgody w tej idei. Protestującym asystują takie slogany jak np. "To jest wojna" albo "Piekło Kobiet". Wykrzykiwane są również różne teksty, jak chociażby "Wyp*******ć", czy też "***** ***", gdzie za gwiazdkami ukrywa się tekst, w ostry sposób nakazujący oddania stanowisk przez rządzącą partię. Młodzi ludzie, jak również starsi Polacy postanowili udać się na ulice swoich miejscowości, żeby wyrazić swoje pojednanie z protestującymi, które pozbawiono prawa do wyboru poprzez decyzję rządu. Dziesiątki tysięcy tysięcy pełnych oburzenia obywateli w polskich miastach oraz tysiące poza krajem ma na celu zasygnalizować, iż podobne prawo nie powinno zostać wdrożone i wypowiedzieć swoją opozycję co do ideologii obecnie panującego rządu.

Skala protestów jest przeogromna

Na początku na demonstrację przybyło niemało ludzi, a specjalnie zirytowanych Pań. W największych miejscowościach, manifestujących były setki, niemniej jednak też w niewielkich miastach mieszkańcy okazywali opór, zbierając się pod budynkami władzy i chodząc na tzw. "spacery". Podczas protestów skandowanych jest wiele haseł, wyśpiewywane są piosenki, a także na transparentach można było znaleźć różnorodne napisy i malunki, takie jak "No women, no kraj" bądź "Moje ciało, mój wybór". Jednakże czołowym symbolem, który pojawia się bez przerwy, jest czerwony piorun. Mnóstwo celebrytów oraz osób medialnych albo dołącza do protestów, idąc na ulice swoich miast, albo publikuje informacje w social mediach, dając dowód swojemu wsparciu dla strajku. Reprezentanci Kościoła Katolickiego oraz aktualnie rządząca partia, którzy wnoszą o zaprzestanie demonstracji twierdzą, iż Strajk Kobiet to ruch, którego celem jest zniszczenie Polski.

Zasadniczo w całym kraju ponad 400 000 osób dało o sobie znać na wielu ulicach w aż 400 strajkach, jednakże najwięcej osób demonstrujących można było widzieć w Warszawie. Manifestacje na niezwykle szeroką skalę objęły ponadto Szczecin, Kraków, Poznań jak też multum innych miast wojewódzkich. Świat obiegły też wiadomości o tym, iż sprzeciwy mają swój udział w Niemczech, Londynie, we Włoszech, Norwegii i Australii. Różnego rodzaju strajki, które mają na celu walkę o prawa kobiet w naszym kraju można zobaczyć prawie codziennie na ulicach miast. 30 października w piątek ma odbyć się najbardziej liczna do tej pory manifestacja.